معاون بهره‌برداری شرکت آبفا همدان:
مدیریت مصرف آب در خانه‌تکانی‌ها فراموش نشود

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب همدان گفت: با توجه به نبود ذخایر مطلوب در سد اکباتان، مدیریت مصرف در خانه‌تکانی‌ها فراموش نشود.

خبرگزاری فارس: مدیریت مصرف آب در خانه‌تکانی‌ها فراموش نشود

حمیدرضا نیکداد امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در همدان، با تأکید بر مدیریت مصرف در آستانه سال جدید و خانه‌تکانی‌ها اظهار کرد: در سالی که پشت سر گذاشتیم و سالی که قرار است آغاز کنیم، وضعیت  و منبع آبی مناسبی نداریم.

وی تصریح کرد: افت آب‌های زیرزمینی که چندسالی است آغاز شده و الان به حداکثر خود رسیده، باعث شده منابع آبی همدان کاهش یابد.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب همدان ادامه داد: سفره‌ای که آب همدان برداشت می‌شود، تا حد ممکن پائین رفته و بحث ذخیره آب سد امکباتان نیز وضعیت خوبی ندارد.

وی با بیان اینکه تنها 9 تا 10 درصد ظرفیت اصلی سد را ذخیره آب داریم، بیان داشت: تنها کاری که این ایام می‌توان کرد، اینکه در مصرف مدیریت داشته باشیم تا سال آبی خوبی را پشت سر بگذاریم.

حسینی‌بیدار با تأکید بر اینکه باید با مدیریت مصرف بتوانیم تا پایان سال با همین منابع آب امورات بگذرانیم، افزود: در اسفند ماه که همه ساله رسم بر این است مردم برای آغاز سال جدید خانه‌تکانی کنند، درخواست داریم در مصارف دقت کنند.

وی از مردم خواست کارهای خود را در طول زمان انجام داده و به روزهای پایانی سال و روزهای آخر هفته موکول نکنند.

معاون بهره‌برداری شرکت آبفا در همدان به برخی از نکات مدیریت مصرف در این ایام اشاره کرد و گفت: در شست‌وشوی معابر اصلی باید از جارو استفاده شود در صورتی که برخی برای یخ‌زدایی و پاک‌کردن معابر منازل خود از آب استفاده می‌کنند در حالی که همین امر به دلایل برودت هوا مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

وی یادآور شد: در تمیز کردن اماکن و ظروف به جای شست‌وشوی مکرر، از دستمال‌های یک بار مصرف استفاده شود.

حسینی‌بیدار ادامه داد: مردم شستشوی قالی، پتو و ملافه را به قالیشویی و خشک‌شویی‌ها بسپارند چرا که هم بهتر شسته شده و هم در مصارف صرفه‌جویی می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه برای پاک کردن لوازم خانه و شیشه از روزنامه باطله استفاده شود، اضافه کرد: مقدار آب موجود ما به خاطر کمبود بارش‌ طی سال‌های گذشته این محدودیت را ایجاد کرده و بر این اساس اولویت نخست آب، باید برای نوشیدن باشد نه اینکه برای مصارف دیگر استفاده شود.

معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب همدان با ضروری خواندن اینکه نباید شیر آب را در هر موقعی تا اخر باز کرد، یادآور شد: این کار باعث می‌شود، در مخازن تنش ایجاد شده و دچار افت شوند.

وی بر آموزش فرزندان از سوی خانواده‌ها تأکید کرد و گفت: خانواده‌ها باید از خرید اسباب‌بازی که به جریان ثابت آب نیاز دارد، خودداری کنند.

حسینی‌بیدار خواستار توجه به هرگونه خرابی در لوله‌های آب و اعلام به سامانه 122 شد و بیان داشت: شیرهای آب باید دائم کنترل شود.